Moda

Buty sportowe? Nie tylko do ćwiczeń

Jeszcze kilka lat temu buty sportowe kojarzyły się wyłącznie z aktywnością fizyczną. Dziś jednak pozwalają one na stworzenie wielu niecodziennych połączeń, a tym samym na uzyskanie wyjątkowo ciekawych stylizacji, także w sytuacjach oficjalnych. Jak wybrać jednak odpowiednie buty sportowe i w jaki sposób łączyć je z innymi elementami garderoby?

Odpowiedni rodzaj to podstawa

Należy zdać sobie sprawę z różnicy między butami, które wybierane są zazwyczaj na treningi, a tymi, których głównym zadaniem stanie się uzupełnienie stylizacji. W pierwszym przypadku szczególnie istotne będzie skupienie się na kwestiach związanych z bezpieczeństwem – najlepszą opcją będzie dopasowanie obuwia do rodzaju stopy, która podczas treningu musi być możliwie stabilna. Jednocześnie zaś, buty sportowe powinny być wygodne, zaś rozmiar dopasowany tak, by pozostawić bezpieczną przestrzeń. W drugiej z opcji na pierwszym planie stać będą kwestie związane z estetyką, jednak i w tym wypadku nie należy zapominać o wygodzie – pomoże to uniknąć niepotrzebnych otarć i uszkodzeń.

Pora roku ma znaczenie

Letnie buty sportowe powinny charakteryzować się przede wszystkim lekkością – wygodę zapewnią między innymi modele z charakterystyczną siateczką, a także te, które wykonane są z lekkich materiałów (warto postawić więc na ponadczasowe trampki lub wsuwane tenisówki typu slip-on). Są one gwarancją komfortu, do tego zaś mogą stanowić świetne uzupełnienie większości stylizacji. Inaczej wygląda sprawa jesieni czy zimy – klimat nie rozpieszcza, więc poza niskimi temperaturami należy spodziewać się również wysokiego poziomu wilgoci. Jak sobie poradzić? Do najważniejszych cech takiego obuwa będą należeć: nieprzemakalne materiały, solidna i gruba podeszwa z odpowiednią amortyzacją, a także odpowiednia przyczepność (jest to szczególnie istotne dla bezpieczeństwa).

Propozycje kultowych marek łączą jednak w sobie zarówno efektowny wygląd, jak i funkcjonalność, znaleźć je można zaś między innymi w tym miejscu:

https://allegro.pl/kategoria/damskie-sportowe-257903

Buty sportowe i… spódnica?

Obuwie sportowe łączone z obcisłymi spodniami, szczególnie zaś z jeansami, pozwala na zachowanie odpowiednich proporcji i sprawia wrażenie zastosowania harmonii między poszczególnymi częściami garderoby. Dlaczego jednak nie postawić na bardziej odważne połączenia? Przełamywanie modowych konwenansów to ostatni krzyk mody, buty sportowe doskonale sprawdzą się więc w towarzystwie spódnicy, z którą pozwolą na zbudowanie dziewczęcej stylizacji, zaś uzupełnienie nimi klasycznego, damskiego garnituru doda noszącej szyku i elegancji. Warto jednak pamiętać o dopasowaniu butów do całości, tak, by nogi nie wydawały się ciężkie i nie stały w sprzeczności z resztą ubioru.

Złota zasada

By odpowiednio połączyć buty, wcześniej uznawane za odpowiednie jedynie do biegania czy ćwiczeń, z eleganckimi stylizacjami, należy pamiętać o podstawowej regule – nie więcej niż jeden element sportowy w wybranej kombinacji. Pomoże to uniknąć sytuacji, w których obuwie sportowe będzie wydawało się „odklejone” od reszty ubioru. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe będzie stworzenie ogromnej ilości najróżniejszych zestawów, które sprawdzą się zarówno w szkole czy pracy, jak i w innych sytuacjach – także tych oficjalnych. Takie zestawy charakteryzować będzie wygoda i prostota, które w prosty sposób połączone zostaną z odpowiednią dozą elegancji. Należy pamiętać także o tym, by nie bać się eksperymentować – połączenie sportowych butów z eleganckimi częściami ubioru nie dziwi dziś bowiem nikogo.

undefined