Piękno i Uroda

Jak przechowywać i zadbać o biżuterię?

Jak przechowywać i zadbać o biżuterię?

Autor: Jarek Mercz

Każda kobieta ma w swojej kolekcji różnego rodzaju pierścionki, kolczyki czy też bransoletki. Nie wszystkie Panie wiedzą jednak jak przechowywać i dbać o tego rodzaju biżuterię. W tym poradniku podpowiemy jak tego dokonać.

Biżuteria istnieje już od niepamiętnych czasów. Na przestrzeni lat zmieniały się materiały z której była wykonywana. Obecnie najpopularniejsze surowce służące do produkcji biżuterii to złoto i srebro. Mimo pięknego wyglądu biżuterii wykonanej właśnie z tych dwóch wspomnianych materiałów na przestrzeni lat wszelkiego rodzaju bransolety, naszyjniki czy też pierścionki mogą stracić swój kolor i blask. Wszystko na skutek używania i upływu czasu. W tym artykule postaramy się zatem podpowiedzieć jak zadbać o biżuterię i jak ją przechowywać aby mogła służyć w nienagannym stanie jak najdłużej.

Zacznijmy na początek od srebrnej biżuterii. Najlepiej będzie przechowywać ją w specjalnych kuferkach z zamknięciem. Warto również postawić na woreczki strunowe, które idealnie nadzadzą się do posegregowania i zabezpieczenia drobnej biżuuterii jak kolczyki czy też pierścionki. Tak zabezpieczona biżuteria będzie chronionoa przed dostępem do powietrza a dzięki temu uchronimy ją przed ciemnieniem.

W przypadku chęci czyszczenia tego rodzaju srebrnej biżuteri najlepiej będzie postawić na specjalny płyn do czyszczenia srebra.

Pamiętajmy również aby w miarę możliwości unikać spania i uprawiania sportu w biżuterii. Wszystkie delikatne elementy biżuteryjne jak kolczyki czy łańcuszki są bardzo podatne na zarysowania i łatwo mogą ulec zniszczeniu. Starajmy się również nie myć naczyń w biżuterii gdyż różnego rodzaju detergenty mogą wpływać na blaknięcie biżuterii. Perfumy także mogą wpływać na ciemnienie i zmianę koloru dlatego zawsze aplikujmy je na ciało z dala od biżuterii.

Co w przypadku gdy mamy biżuterię wykonaną z pereł? Otóż najlepszym rozwiązaniem aby wyglądały one przez długi czas będzie również chronienie ich przed wpływem kosmetyków, pefrum czy też lakierów do włosów.

Najlepiej będzie zakładać perły już po wykonaniu makijażu a po ich ściągnięciu przetrzeć je ściereczką. 

W przypadku złotej biżuterii najlepszym sposobem na jej wyczyszczenie będzie umycie jej mydłem a następnie odstawienie do szklanego naczynia wyłożonego aluminiową folią i ciepłą wodą z solą kuchenną. W takim rozwtorze należy trzymać biżuterię przez około 4 do 5 godzin.


Jarek Mercz – woreczki strunowe

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.

Dodaj komentarz