Blog, Piękno i Uroda

Dobierz odpowiedni sposób pielęgnacji do swoich włosów

Dobierz odpowiedni sposób pielęgnacji do swoich włosów


Autor: Ania Wilczak


Każdy chciałby się móc pochwalić pięknymi, zdrowymi i dobrze pielęgnowanymi włosami. Niestety droga do posiadania takich właśnie włosów jest bardzo długa i niezwykle wyboista.


Nie wystarczy po prostu regularnie myć włosy nawet najlepszym szamponem lub stosować najdroższe odżywki. Kluczem jest odpowiednie dobranie konkretnego sposobu odżywiania, do typu posiadanych włosów.

Pielęgnacja włosów przetłuszczających się

Włosy przetłuszczające charakteryzują się świecącym odcieniem, który powodowany jest zablokowaniem się gruczołów łojowych skóry. W wyniku tego skóra głowy nie może w normalny sposób oddychać, co z kolei odbija się na włosach poprzez ich obciążenie.

Pielęgnacja włosów przetłuszczających się powinna przede wszystkim polegać na tym, aby codziennym, dokładnym umyciem włosów, oczyścić je z nadmiaru łoju. Do mycia powinno się używać specjalnego szamponu, który działa przeciwbakteryjnie, a także reguluje wytwarzanie sebum.

Pielęgnacja włosów suchych

Włosy tego typu cechują się brakiem połysku, szorstkością w dotyku i problemami z ich układaniem. Włosy mogą być suche z natury, lub też zostać wysuszone w wyniku np. kąpieli w bardzo mocno chlorowanej wodzie.

Włosy z tego rodzaju pozbawione są swojej naturalnej wewnętrznej wilgoci, która chroni włos przed uszkodzeniem. Dlatego też podstawą pielęgnacji tego typu włosów jest ich nawilżanie poprzez stosowanie specjalnych preparatów i odżywek nawilżających.

Posiadając tego typu włosy, zdecydowanie unikać należy suszenia włosów suszarką i modelowania ich prostownicą.

Pielęgnacja włosów cienkich i delikatnych

Włosy tego rodzaju są bardzo trudne w układaniu i charakteryzują się nadmiernym elektryzowaniem się. Często taki stan włosów jest wynikiem po prostu genetyki, jednak równie często są one efektem nadmiernego stresu, złej diety lub zaburzeń hormonalnych. Efektem tego jest włos bardzo mocno narażony na łamanie się i rozdwajanie.

Żeby tego uniknąć, należy stosować bardzo delikatne preparaty do pielęgnacji włosów, które stosować powinno się poprzez bardzo wolne i delikatne ich mycie, w celu wzmocnienia struktury włosa. Zdecydowanie poleca się w ich przypadku stosować odżywki zagęszczające i pogrubiające.

Pielęgnacja włosów normalnych

Jest to zdecydowanie najczęściej spotykany rodzaj włosów. Są puszyste, sprężyste i błyszczące. Charakteryzują się zdrowym i naturalnym wyglądem. Nie dotyka ich ani przetłuszczanie, ani też łamanie, czy też rozdwajanie. Doskonale poddają się wszelkiego rodzaju zabiegom i ogólnie rzecz biorąc, nie stwarzają żadnego większego problem swoim posiadaczom.

Żeby jednak tego stanu nie zaburzyć, ich pielęgnacja powinna być nieco inna niż w przypadku wcześniej wymienionych rodzajów włosów. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby myć je maksymalnie 2-3 razy w tygodniu. Razem z myciem powinno się stosować odżywki, jednak tylko te z zalecane jedynie do bardzo lekkich i delikatnych dla włosów. Szampon do mycia takich włosów powinien mieć właściwości naturalnego podtrzymywania wilgotności włosa oraz regulujące pracę gruczołów łojowych.


Odpowiednia pielęgnacja włosów sprawi, że poczujesz się pewna siebie. Sprawdź, jak odpowiednio dbać o swoje włosy, by zawsze były zdrowe i piękne.

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.