Moda, Uncategorized

Jak dbać o ubrania z kaszmiru?

Jak dbać o ubrania z kaszmiru?


Autor: Wojtek Kozłowski


Kaszmir uchodzi za materiał niezwykle szlachetny, a zarazem delikatny. Należy jednak podkreślić, że jest on subtelny przede wszystkim dla skóry. Nie oznacza to, że straci on swoje właściwości już po pierwszym praniu.


Pod tym względem cechuje się on wysoką trwałością, więc nie trzeba obawiać się czyszczenia i pielęgnacji kaszmirowych ubrań. Nie jest to trudne zadanie, o ile tylko będziemy stosować się do kilku najważniejszych zasad.

Czy kaszmir można prać w wodzie?

Często można spotkać się z teorią, że kaszmir nie powinien być prany w wodzie. Ciężko jednak wyobrazić sobie systematyczne oddawanie ulubionego swetra do pralni chemicznej. Nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, aby ubrania z tego materiału prać w wodzie. Ponadto specjaliście zapewniają nas, że na dłuższą metę to woda jest bezpieczniejsza dla kaszmiru, niż środki chemiczne stosowane podczas prania na sucho.
Ubrania kaszmirowe możemy bez obaw prać w pralce automatycznej. Warunek jest jeden – powinna posiadać ona zaawansowany program do prania wełny. Istotne jest to, aby temperatura wody nie przekraczała 30 stopni Celsjusza. Ponadto nie należy przepełniać bębna pralki. Najlepiej zapełnić go jedynie do połowy. Rekomenduje się wyłączenie wirowania. Ostatecznie możemy ustawić prędkość obrotową na najniższym poziomie (nie powinna ona przekraczać 500 obr/min). Ubrania można dodatkowo obrócić na drugą stronę. Szale, chusty i podobne akcesoria można umieścić w specjalnym pokrowcu do prania delikatnych rzeczy. Nie jest to jednak konieczne.
Wbrew pozorom nie zawsze pranie ręczne jest lepsze. Wiele osób przesadza z czasem moczenia materiału. Należy pamiętać, że kaszmirowe ubrania nie mogą znajdować się w wodzie zbyt długo. Sam proce prania i tarcie powinien być krótki. Ponadto najlepiej wypłukać ubranie kilkakrotnie w krótkiej wodzie. Pod żadnym pozorem nie wyżynamy, ani nie skręcamy kaszmiru po praniu.

Jak suszyć kaszmir?

Wypranie kaszmirowych ubrań to tylko połowa sukcesu. Bardzo ważne jest to, aby je prawidłowo wysuszyć. Po pierwsze unikamy strzepywania nadmiaru wody. Kaszmir powinien być suszony na płasko. Ubrania najlepiej rozłożyć na grubym i chłonnym ręczniku. Odpada wieszanie na suszarce, gdyż może ona spowodować trwałe deformacje. Ponadto woda ociekająca w dół mogłaby rozciągnąć materiał, przez co nie prezentowałby się on po wysuszeniu zbyt estetycznie.
Oczywiście kaszmir nie powinien być suszony w słońcu, gdyż może wywołać to odbarwienia. Z wiadomych względów musimy również zrezygnować z rozłożenia tkaniny na kaloryferze.

Jak wygląda pielęgnacja kaszmiru?

Dobrej jakości kaszmir nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Oczywiście na jego powierzchni mogą pojawić się z czasem zmechacenia. Możemy usunąć je za pomocą standardowej golarki do ubrań.
Jeśli chodzi o ewentualne zagniecenia, to z całą pewnością nie możemy prasować kaszmirowych ubrań gorącym żelazkiem. O wiele lepiej sprawdzi się tutaj para – rozgrzana powierzchnia nie styka się z powierzchnią włókien.
Do prania kaszmiru nie musimy stosować specjalistycznych, a zarazem drogich produktów. Możemy wykorzystać do tego klasyczny płyn do prania wełny, a nawet szampon dla niemowląt.


Dowiedz się więcej na temat właściwości kaszmiru

Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.